Charakterystyka

MB-60 jest nowoczesnym systemem aluminiowym, służącym do wykonywania wymagających izolacji termicznej i akustycznej elementów architektonicznej zabudowy zewnętrznej, np.: różnych typów okien, drzwi, wiatrołapów, witryn, konstrukcji przestrzennych.

Profile systemu mają budowę trójkomorową. Głębokość konstrukcyjna kształtowników okna wynosi: 60 mm (ościeżnica), 69 mm (skrzydło), a drzwi odpowiednio: 60 mm i 60 mm. Takie przyjęte głębokości kształtowników skrzydła i ościeżnicy dają efekt jednej płaszczyzny od strony zewnętrznej po zamknięciu - w przypadku okna i efekt zlicowanych powierzchni skrzydeł i ościeżnicy - w przypadku drzwi. Kształt profili pozwala uzyskać smukłe i wytrzymałe konstrukcje okien i drzwi.

Istnieje możliwość gięcia profili, m.in. ościeżnic, skrzydeł i przewiązek, co umożliwia wykonanie różnego rodzaju łuków oraz konstrukcji łukowych.

System MB-60 charakteryzuje się niską wartością współczynnika przenikania ciepła U dzięki zastosowaniu przekładek termicznych i uszczelek. Dla profili systemu MB-60 współczynnik przenikania ciepła Uf wynosi: dla okien: od 2,0 W/m2K, dla drzwi: od 2,30 W/m2K. W systemie zastosowano profilowane przekładki termiczne w kształcie omegi o szerokości 24 (okna) i 14 (drzwi) mm z poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym. Kształt przekładek zwiększa sztywność profili w stosunku do przekładek płaskich oraz ułatwia odwodnienie kształtowników zapewniając tym samym właściwą izolację termiczną w każdych warunkach atmosferycznych. Próg wykonany z HPVC oraz uszczelki z EPDM gwarantują dobrą izolację termiczną skrzydeł drzwi oraz szczelność na przenikanie wody i powietrza.

Cechą charakterystyczną systemu jest jego ścisłe powiązanie z systemami okienno-drzwiowymi MB-45, MB-59 i MB-70. Przyjęcie takiego założenia konstrukcyjnego pozwoliło uzyskać i zastosować wiele kompatybilnych elementów w tych systemach, np.: wspólnych listew przyszybowych, narożników, listew uszczelniających, uszczelek przyszybowych i przymykowych, wspólnych okuć, zamków, zawias oraz wiele identycznych procesów technologicznych jak kołkowanie
łączników przewiązek i poprzeczek, klejenie narożników, wykrawanie różnych wybrań, itd.Jednym z efektów tej unifikacji jest to, że wygląd zarówno zewnętrzny jak i wewnętrzny wyrobów: okien, drzwi, itd., wykonanych w różnych systemach zabudowy zewnętrznej lub wewnętrznej jest niemal identyczny.
 

System MB-60 jest podstawą rozwiązań o podwyższonej izolacyjności termicznej: MB-60HI, MB-60US HI, MB-60E HI, MB-60EF HI.

Budowa
- 3-komorowe kształtowniki
- przegroda termiczna typu „omega” o szerokości 24 mm (okna) lub 14 mm (drzwi) i specjalnym kształcie
- konstrukcja dostosowana do montażu okuć zgodnych ze standardem EURO.

Szklenie
- grubość wypełnienia w zakresie 14 - 50 mm dla okien otwieranych oraz 5 - 41 mm dla drzwi zewnętrznych oraz okien stałych

Szczelność i izolacyjność
- wysoka izolacyjność termiczna: grupa materiałowa 2.1 wg DIN 4108 dla okien oraz 2.2 dla drzwi
- izolacyjność akustyczna okien i drzwi balkonowych: w zależności od zastosowanego wypełnienia, w granicach: 28 - 34 dB

Funkcjonalność i estetyka
- okna stałe lub otwierane do wewnątrz rozwierane, uchylno-rozwierane, uchylno przesuwne
- możliwość gięcia profili i budowy okien łukowych
- okna z tzw. „Ukrytym skrzydłem” (system MB-60US)
- okna obrotowe (system MB-60 PIVOT)
- różne rodzaje listew do szklenia: Standard, Prestige, Style
- drzwi 1- lub 2-skrzydłowe, otwierane na zewnątrz lub do wewnątrz
- okna i drzwi antywłamaniowe
- możliwość budowy konstrukcji dwukolorowych: profile mogą mieć inny kolor od strony zewn. i inny od strony wewn.
- montaż w zabudowie indywidualnej lub w fasadach aluminiowych

więcej na aluprof.pl